Még néhány gondolat a siklócsapágy anyagokról
![]() |
Korábbi cikkemben már esett szó a siklócsapágyak anyagáról, amelyet IDE KATTINTVA olvashatsz. Azonban amint akkor is említettem, az anyagok pontos összetétele nem ismert és gyakran csak a cikkszám végén lévő betűkből lehet következtetni az anyagösszetételre. Máskor pedig csak a katalógusokban van utalás arra, hogy milyen anyagból is készülnek az egyes csapágyak. Miért érdemes akkor tudni, hogy az egyes csapágyak milyen anyag összetételűek. Lássuk! |
Mindenek előtt álljon itt egy másik gyártó – nevesen a Glyco – anyag táblázata, amelyben a korábbinál kevésbé részletesebben van leírva az egyes csapágyak anyagösszetétele, azonban ez is segítség lehet.
Megfigyelhető, hogy az egyes gyártók igyekszenek viszonylag kevés infót megosztani velünk a felhasznált anyagokról. Míg pl. egy korábbi Glyco katalógusban egy egész oldalon keresztül taglalták az egyes anyagfajtákat az összetevők százalékos arányaival együtt, addig mostanra megelégszenek egy kis táblázattal (l. fent). Ennek több oka is van. Először is ezeket az anyagokat általában már készen vásárolják, másrészről a saját jól felfogott érdekük, hogy ne adják ki a féltve őrzött titkaikat, hisz akkor más gyártók is felhasználhatnák azokat. Az is szempont, hogy gyakran felesleges plusz információnak tartják a vásárlók számára, hisz az adott típushoz úgy is csak egyféle csapágy a megfelelő. Ez a legtöbb esetben így is van. De mi a helyzet, ha egy motortípusból többféle kivitel is készül különböző teljesítményekkel. Ebben az esetben előfordulhat, hogy a kisebb teljesítményű motorba egy más anyagminőségű csapágyat szerelnek, mint a nagyobb teljesítményű testvérébe. Ilyen esetben a gyengébb motorba beszerelhető az erősebb motor csapágya?
Az is előfordul. hogy egy adott típushoz nem ad a gyártó csapágyat, de egy hasonló motorhoz igen. Ha méreteiben teljesen megegyezik a régi és az új csapágy és a motorok teljesítménye is azonos, beszerelhet-e a csapágy? Természetesen a fenti kérdésekre a válasz mindkét estben azonos, ha a gyártó szemszögéből nézzük a dolgokat, azaz nem. Azonban a gyakorlat azt mutatja, hogy vannak olyan esetek, amikor nem kell ennyire szigorúnak lenni. A végkövetkeztetés tehát, hogy amennyiben lehetőségünk van, mindig az adott motornak megfelelő csapágyat építsük be. Azonban egyes kivételes esetekben, eltérhetünk ettől. Ezt támasztja alá a King Bearings katalógusa is, ahol a sputteres (SP jelölésű) csapágyak helyettesítésére az SV jelölésű csapágyat ajánlják.
![]()
|
Nagy Károly |